Tragiczny bilans pożarów.

Komenda: Strzelin

W miniony weekend strzelińscy strażacy mieli ręce pełne roboty. Na terenie powiatu doszło do dwóch bardzo groźnych pożarów.

5 grudnia 2020 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie, wpłynęło telefoniczne zgłoszenie o występującym dużym zadymieniu na klatce schodowej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Strzelinie. Dyżurny PSP skierował pod wskazany adres trzy pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, które już po trzech minutach od momentu zadysponowania dotarły na miejsce pożaru oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych z Kuropatnika, Nowolesia oraz Brożca. Strażacy natychmiastowo po przyjeździe, zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego, podjęli akcję ratowniczo-gaśniczą. W mieszkaniu objętym pożarem, usytuowanym na pierwszym piętrze budynku natrafili na nieprzytomnego mieszkańca, którego niezwłocznie ewakuowali. Jednocześnie szybko zlokalizowali i ugasili pożar. Niestety pomimo resuscytacji prowadzonej kolejno przez strażaków, a następnie ratowników Państwowego Ratownictwa Medycznego, stwierdzono zgon osoby poszkodowanej.
W akcji ratowniczo -gaśniczej udział wzięło 27 strażaków jednostek PSP oraz ochotniczych straży pożarnych i 8 pojazdów, w tym strażacki podnośnik.

Kolejny groźny w skutkach pożar miał miejsce 6 grudnia przed godziną 21.00 w Kręczkowie na terenie Gminy Borów. Doszło tam do zapalenia części mieszkalnej budynku dwukondygnacyjnego, połączonego szeregowo z budynkiem gospodarczym. W momencie przyjazdu pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej, cały budynek objęty był już ogniem. Zamieszkująca go niepełnosprawna osoba,  na co dzień poruszająca się na wózku inwalidzkim, na szczęście nie została poszkodowana. Udało się ją ewakuować przed przyjazdem strażaków.
W akcji gaśniczej trwającej  do późnych godzin nocnych, do której zaangażowano oprócz pojazdów gaśniczych, samochód drabinę i podnośnik hydrauliczny, udział wzięło 34 strażaków PSP i ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu strzelińskiego, oławskiego oraz wrocławskiego.

MP/JŁ