Pożar mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Kwiatowej 9 w Legnicy

Komenda: KM Legnica

W dniu 19 października 2020 r. o godz. 21.37 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Kwiatowej 9 w Legnicy. Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że na pierwszym piętrze wydobywa się dym ze wszystkich okien lokalu. Pożar był rozwinięty. Na klatce schodowej panowało silne zadymienie. Z pomocą policjantów 8 osób z pierwszego piętra oraz parteru o własnych siłach ewakuowało się ze swoich mieszkań przed przybyciem zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Ustalono, że w mieszkaniach na drugim i trzecim piętrze znajdują się zagrożone osoby. Działania zastępów polegały na  ewakuacji dwóch osób z trzeciego piętra przy użyciu drabiny mechanicznej. Osoby te były przytomne, bez widocznych obrażeń. Jednocześnie podano jeden prądu wody w natarciu przez klatkę schodową oraz jeden prąd wody w natarciu z zewnątrz budynku przez okno na źródło ognia. Działania prowadzono z wykorzystaniem wentylacji nadciśnieniowej w celu wyparcia dymu z klatki schodowej i udrożnienia dróg ewakuacyjnych. Kolejne sześć osób oraz dwa psy  z drugiego piętra w obecności strażaków o własnych siłach ewakuowały się z budynku. Wszyscy lokatorzy zostali umieszczeni w podstawionym autobusie zadysponowanym przez dyżurnego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy.

W wyniku zdarzenia tylko jedna osoba została poszkodowana nie doznając poważniejszych obrażeń ciała.

Działania trwały łącznie 3 godz. 49 min. W akcji gaśniczej brało udział: 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z terenu działania KM PSP w Legnicy, w tym Z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy mł. bryg. Swenderski Marcin oraz Dowódca Grupy Operacyjnej mł. bryg. Piwowarski Marcin.

Pierwszym przybyłym na miejsce zdarzenia Kierującym Działaniem Ratowniczym był asp. sztab. Weremko Krzysztof z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej  Państwowej Straży Pożarnej nr 2 w Legnicy.